Vücudumuzdaki hücrelerin sadece %10'una sahibiz!

Belki insanlık tarihi ile birlikte vücudumuzda bizimle birlikte yaşayan bir çok canlı organizmaya da ev sahipliği yapmaya başlamış olabiliriz. Evet vücudumuzda sayıca sahip olduğumuz hücrelerin en az on katı daha fazla olmak üzere başka canlılar da var. Bu canlıların çoğu bizim için zararsız hatta sağlığımız için olmazsa olmaz fonksiyonlara sahip. Mesela bazıları bağırsak sağlığımız için gerekli besinleri bazıları organizmamız için gerekli vitaminleri üretirken çoğunluğu sindiremediğimiz besinleri parçalayıp emilmesine yardımcı olabiliyorlar. Fakat bazıları da ne yararlı ne de zararlı canlılar. Bütün bu denge içerisinde bazen organizmanın dengesini bozan bir durum olduğunda mesela bir enfeksiyon, bağışıklık sisteminde bozulma ve ya bağırsak mikroorganizma dengesini bozan bir ilaç kullanımında yararlı bakteriler sayıca azalabilirken zararlı bakterilerin sayısı artabilir. Bu durumlar bağırsak mukozasına zarar verip bağırsak geçirgenliğini bozabilirler. Sonuç olarak bağırsaklardan kana geçmemesi gereken zararlı maddeler (ağır metaller gibi) veya organizmaya antijenik yapıdaki besin maddeleri kana geçerek dokularda depolanmaya başlayabilir. Antijenik yapıdaki besin maddeleri bağışıklık sistemini uyararak aşırı antikor üretimine yol açabilirler. Eğer bağırsak geçirgenliğindeki bu artış süregen bir hale gelirse kronik immun yanıt artışına yol açarak romatizmal ve enflamatuvar hastalıklara yol açar. Bu hastalıkların bazıları bağırsak duvarı mukoza hücrelerini hedef alırken bazıları uzak organları (tiroid, sinir sistemi, deri, pankreas, karaciğer, böbrek, bağ dokusu, ilik, kıkırdak ve kemik dokusu, kas dokusu vb) hedef alır. Sonuç olarak bir çok hastalığın kökeninde bağırsak sistemindeki problemler yer alır. Bu problemler uzun sürer ve çözümlenemezse bu hastalıklar kronikleşir ve hatta bazen kansere giden bir yola girilebilir. Bu nedenle bağırsak florasını anlamak ve yararlı bakterilerin fonksiyonlarını değerlendirmek, bağırsak sağlığının ararştırılmasında en uygun testleri seçmek ve uygulamak çok önemlidir. Tedavi sistematiğinde de sadece bağırsak motilitesi üzerine etkili ilaçlarla kalmayıp bağırsak florasını düzenleyici ve restore edici probiyotikleri ve eğer gerekiyor ise prebiyotikleri de vermek gerekebilir.

Genel sağlığımız ele alındığında sadece bağırsak florası değil diğer büyük floraların bulunduğu deri, vagen ve solunum yolları floralarını da incelemek ve değerlendirmek gerekir. Keza solunum yolları florası bozuk bir kişinin bağırsak florası da dolaylı olarak etkilenecek ve tedaviye yanıt vermeyecektir. Bu nedenle bu sitede diğer sistem floraları hakkında da bilgilere yer verilecektir. 

Sitemiz yapım aşamasında olup her geçen gün daha da zenginleşmektedir. Sitedeki materyallerin ileride  bir kaç kitap halinde derlenmesi düşünülmektedir.